Barkston Ash District Football Association 
BML SPORTS
Sponsors of The Barkston Ash District Football Association. 
 

Challenge Cup    JB Plows Cup    BML Sports Cup     Mitre Cup    Junior Cup    Deighton Shield    BML Sports Junior Cup    
President's Shield
     Contact the Association

 


                                       

Home
Competitions
News
Officers
Referees
Youth Development
Sponsor
LINKS


 Barkston Ash FA Challenge Cup

[Rules]
                              [ Previous Winners]

2016/17 Season

2017 FINAL

Kippax FC 0 Wetherby Athletic 2


Easter Monday 17th April 2017

KO 3pm

at Selby Town FC

The Fairfax Plant Hire Stadium

Referee: R Coller-Booth

Asst Refs: I Smellie and S Trimble

 4th Official  R Tindall

Click Here For match result sheet     Click Here for Referee Report Form         Click Here for Team Sheets   Click here for Barkston Ash Handbook
 

Round 1

1 Sherburn White Rose P P Garforth Crusaders V Wood
2 Cawood 2 6 Church Fenton White Horse A McEvoy
3 Wetherby Athletic 10 0 Monk Fryston K George
4 Tadcaster Magnets  P P Great Preston J Murray

Above match KO 3.00pm

Matches to be played on Saturday 17th September. K.O 2.00pm.
NO EXTRA TIME If scores level at end of normal time, Penalties to decide winners.

Round 1

1 Sherburn White Rose P P Garforth Crusaders I Smellie

Round 2

B Malt Shovel 0 4 Aberford Albion K George
C Kippax FC 11 1 Bird in the Hand J Murray
D Bardsey 6 1 South Milford R Cornforth
E Bramham 2 6 Mount St Marys R Tindall
F Swillington Saints Welfare 4 3 Garforth Rangers (YAL) G  Cardall
G Thorpe Utd 3 6 Church Fenton White Horse S Trimble
H Wetherby Athletic 7 1 Tadcaster Magnets A McEvoy

Matches to be played on Saturday 15th October . K.O 2.00pm.
NO EXTRA TIME If scores level at end of normal time, Penalties to decide winners.

Round 2

A Sherburn White Rose 3 1 Garforth Rangers (WYL) I Smellie

Round 3

2 Kippax P P

Bardsey

J Murray
3 Mount St Marys 1 2 Swillington Saints Welfare R Tindall
4 Church Fenton White Horse 4 5 Wetherby Athletic V Wood

Matches to be played Saturday 19th November 1:30pm
NO EXTRA TIME If scores level at end of normal time, Penalties to decide winners.

 

Round 3

1 Sherburn White Rose 2 5 Aberford Albion V Wood
2 Bardsey 1 1

Kippax

J Murray

Kippax won 4-3 on penalties

Matches to be played 17th December K.O 1.30pm
NO EXTRA TIME If scores level at end of normal time, Penalties to decide winners.

Semi Finals

A  Aberford Albion 1 1 Kippax J Murray
                                                                        Kippax win 5-4 on Penalties
     

A McEvoy L Haskell

B Swillington Saints Welfare 2 3 Wetherby Athletic R Tindall

I Smellie G Cardall

Matches to be played 21st January 2017 KO 1.30pm
NO EXTRA TIME If scores level at end of normal time, Penalties to decide winners.

 

2016 FINAL

 THORPE UNITED 0  WETHERBY ATHLETIC 3

Monday 2nd May 2016 4pm

at Selby Town FC

The Fairfax Plant Hire Stadium

Referee: V Wood

Asst Refs: J Goodwin and J Knowles

 4th Official  R Cornforth

Round 1

1 Clifford 2 2 Bardsey S Trimble
 

Clifford win 4-3 AET

 
2 Tadcaster Magnets 3 0 Garforth Rangers (YAL) V Wood
3 Swillington Saints Welfare 3 1 Bramham J Murray

 Matches to be played on Saturday 19th September . K.O 2.00pm.
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary.

BYES:  Aberford Albion, Barwick, Bird in the Hand Rangers, Cawood, Church Fenton White Rose, Garforth Rangers (WYL), , Great Preston, Kippax Athletic, Kippax FC, Malt Shovel, Thorpe United, Wetherby Athletic


Round 2

A Clifford 4 0 Tadcaster Magnets V Wood
B Church Fenton White Horse 1 2 Wetherby Athletic R Tindall
C Aberford Albion 3 3 Kippax FC G Rhodes

Aberford Albion win 4 -3 on penalties

D Garforth Rangers (WYL) 3 2 Malt Shovel G Cardell
E Kippax Athletic 2 3 Thorpe United J Murray
F Cawood 5 2 Swillington Saints Welfare R Coller-Booth
G Sherburn White Rose 4 0 Great Preston P Walker
H Barwick 3 2 Bird in the Hand Rangers I Smellie

Matches to be played on Saturday 17th October . K.O 2.00pm.
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary

 ROUND 3
1 Clifford P P Wetherby Athletic P Walker
2 Aberford Albion 6 3 Garforth Rangers (WYL) V Wood
3 Thorpe United 7 1 Cawood I Smellie
4 Sherburn White Rose 4 1 Barwick R Coller-Booth

Matches to be played on Saturday 21st November . K.O  1.30PM
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary

 ROUND 3

1 Clifford P P Wetherby Athletic I Smellie
SEMI-FINAL
B Thorpe United 2 1 Sherburn White Rose P Walker
                                                                                                                                                              Assts W Gaddas R Coller-Booth

Matches to be played on Saturday 19th December . K.O 1.30pm
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary

ROUND 3
1 Clifford P P Wetherby Athletic I Smellie

Matches to be played on Saturday 16th January 2016 . K.O 1.30pm
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary

ROUND 3
1 Clifford 2 7 Wetherby Athletic I Smellie

Matches to be played on Saturday 20th February 2016 . K.O 1.30pm
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary

SEMI-FINAL

A Wetherby Athletic 3 0 Aberford Albion J Murray
                                                                                                                                                               Assts P Walker  R Coller-Booth

Matches to be played on Saturday 19th March. K.O 2.00pm
Extra time followed by kicks from the penalty spot to decide winners if necessary